Responsive Tasarım

Responsive dilimizde uyumlu anlamına gelmektedir. Web tasarımında ise responsive”den kasıt farklı platformlara göre tasarımın uyum sağlamasıdır. Örneğin; responsive ile yapılmış bir web sitesi masaüstünde farklı görünürken mobil bir cihazda daha farklı görünecektir.

Responsive tasarım kafanızda genel itibariyle yer ettiyse şimdi size kısaca nasıl geliştirildiğinden söz edeyim:

2010 yılının mayıs ayında web tasarımcısı ve geliştiricisi Ethan Marcotte responsive web tasarımın adını koydu ve responsive web design kelimelerinin kısaltması olan RWD”yi kendi yazdığı bir makalede kullandı. 2011 yılında ise yine kendi yazdığı Responsive Web Design adlı kitapta bu tekniğin teoride ve pratikte nasıl kullanılacağını açıkladı. Bu tarihten itibaren responsive tasarım büyük bir patlama yaşadı ve 2012 yılında NET Dergisi tarafından yılın ikinci büyük trendi seçildi. Dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 200 sitesi içerisinde yer alan Mashable ise 2013″ü responsive web tasarımın yılı olarak duyurdu.

Bugün birçok web tasarımcısı ve geliştiricisi responsive web tasarımı, mobil uygulamalara göre daha uygun maliyetli olması sebebiyle önermektedir ve tercih etmektedir. Örneğin; deneme.com”u cep telefonlarından ziyaret edebilmek için m.deneme.com adlı yeni bir mobil site oluşturmak gerekirken responsive tasarımda böyle bir zorunluluk yoktur. Artı olarak deneme.com için ayrı bir iOS ya da Android uygulaması yazılmasına gerek yoktur.

Responsive tasarım, standart tasarıma göre daha avantajlı gibi görünse de bazı dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi standart tasarımlarda yapılabilen bazı tasarımların responsive tasarıma uyarlanamamasıdır. Ayrıca responsive sitelerin görünümleri standart tasarımlara göre daha basit ve sadedir.

Responsive tasarımda kullanılan en büyük teknik CSS3 ile birlikte gelen media queries tekniğidir. Şimdi bu tekniği kullanarak nasıl responsive web sitesi tasarlayabileceğimizi öğrenelim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir